"Kredytobiorca jest świadomy, że z kredytem waloryzowanym związane jest ryzyko kursowe, a jego konsekwencje wynikające z niekorzystnych wahań kursu złotego wobec walut obcych mogą mieć wpływ na wzrost kosztów obsługi Kredytu"
Ponieważ zawarte w umowach kredytów "waloryzowanych" mBanku mechanizmy "waloryzacji" zakładały przeliczanie kwot z zastosowaniem tabel kursowych mBanku, zobowiązania Kredytobiorcy oraz koszty obsługi Kredytu zależały nie tylko od kursu walutowego, ale także od spreadów wynikających z tych tabel.
Tymczasem wielkość spreadów ustalanych przez mBank była związana ze zmianami stawki LIBOR CHF a nie kursu walutowego. Zwiększając spready mBank de facto "poprawiał" sobie oprocentowanie kredytów oraz równoważył koszty swojego finansowania, które w niektórych przypadkach
Ani umowa kredytowa ani regulamin udzielania kredytów (przynajmniej w jego wcześniejszych wersjach) nie zawierały sposobu wyznaczania kursów przez bank a zatem szerokości spreadów. Świadomość Kredytobiorcy kosztów kredytu nie mogła być zatem pełna.
W sądzie mBank mógłby się powoływać na wcześniejszą część zapisu wspominającego koszty obsługi kredytu:
"Kredytobiorca oświadcza, że został dokładnie zapoznany z warunkami udzielania kredytu złotowego waloryzowanego kursem waluty obcej, w tym w zakresie zasad dotyczących spłat kredytu i w pełni je akceptuje."
Mówiąc szczerze, nie przypominam sobie, by ktokolwiek w banku zapoznał mnie z możliwością dowolnej zmiany wielkości spreadów przez bank, i że ich wielkość nie będzie zależała od kursu walutowego, ale będzie stanowić dodatkowe ukryte oprocentowanie pobierane przez bank.
Taka konstrukcja - używanie spreadu jako semi-oprocentowania - sprawia, że faktyczne oprocentowanie kredytów "waloryzowanych" było wyższe niż nominalne (tj. to podawane na początku umowy kredytowej). A to oprocentowanie nominalne miało być głównym elementem zachęcającym do zaciągania kredytów "frankowych"!
[AKTUALIZACJA 2016-04-18: Nie należy oczywiście dodawać wysokości spreadu do nominalnego oprocentowania, aby wyznaczyć rzeczywiste oprocentowanie kredytu "waloryzowanego" wynikające z zastosowania spread przez mBank. Zależność jest nieco bardziej złożona, ale bezdyskusyjnie jest.]
Łącząc ten fakt z abuzywnym charakterem stosowanych przez mBank zapisów regulujących "waloryzację" trzeba się zastanowić nad uczciwością całej konstrukcji. mBank wprowadzał w błąd w zakresie faktycznego oprocentowania kredytów i stosował niedozwolone zapisy w umowach - wszystko to w celu zwiększenia swoich zysków.
BTW: Warto w tym kontekście zapoznać się ze sprawą pewnego Kredytobiorcy z Raiffeisen Bank i interwencją Rzecznika Finansowego.
Ten komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńCzęsto tak jest, że banki potrafią coś przed nami ukryć lecz ja jestem zdania że należy do tego podchodzić racjonalnie. Jak dla mnie bardzo ważną kwestią jest również korzystanie z płatności https://www.cashbill.pl gdyż szybkie przelewy dziś są po prostu niezbędne.
OdpowiedzUsuńAkurat o tym nie słyszałam, gdyż nie bardzo mnie to interesuje. Jak dla mnie istotnym jest, że w przypadku gdy pracuję za granicą jest już możliwość wzięcia kredytu u nas w Polsce. Właśnie skończyłam czytać https://kredytyzagranica.pl/blog/praca-za-granica-a-kredyt-w-polsce i teraz wiem, że już takie rzeczy są możliwe.
OdpowiedzUsuńWłaśnie dlatego nie mam jakoś zaufania do banków, jak potrzebuję dodatkowych pieniędzy to decyduję się na pożyczki pozabankowe, takie o jakich można przeczytać na http://predkachwilowka.pl/. To bezpieczny sposób na pozyskiwanie dodatkowych środków.
OdpowiedzUsuńZ tymi bankami trzeba naprawdę uważać, wszystko dokładnie czytać nawet to co jest małym druczkiem. W końcu to chodzi o pieniądze. Dobrze też mieć dodatkową wiedzę z zakresu finansów, np. tutaj http://gotowkawportfelu.pl/ jest bardzo fajny portal omawiający kredyty od podszewki
OdpowiedzUsuń.
OdpowiedzUsuńWszystko jest dla ludzi słuchajcie, tylko do takich tematów trzeba rozsądnie podchodzić. Wiedzieć na jakie warunki się godzimy, co podpisujemy. Zawsze wszystko trzeba dokładnie sprawdzić. Warto dlatego sobie zajrzeć na tego bloga http://finansowynosacz.pl/ , w którym o kredytach można się naprawdę sporo ważnych rzeczy dowiedzieć.
OdpowiedzUsuńJak najbardziej z tym się zgodzę. Ale jak wiadomo różnie w życiu bywa. Gdyby pojawiły się trudności ze spłatą rat to rozwiązaniem może okazać się kredyt oddłużeniowy i polecam poszukać informacji na jego temat
OdpowiedzUsuń